Kiadvány letöltése

Szegedi Dóm, Szegedi Székesegyház, Szegedi Fogadalmi templom, Dóm tér, több elnevezés is közszájon forog és mindegyik ugyanarról a Szegedet szimbolizáló épületről, épületegyüttesről beszél.

Dr. Horváth Gábor tanár úr a Gál Ferenc Egyetem egyháztörténelmet oktató tanára olyan megközelítésből tekint Szeged nevezetességére, amely még nem fogalmazódott meg egyszer sem a templom több mint 90 évvel ezelőtt történt felépítése óta megjelent írásokban. A bevezetőben mottóként idézett Lukács evangélista által leírt sorok érvényesek Horváth tanár úr művére is, hiszen ő is mindennek utána járt, nem csak a puszta épületet tekinti és magyarázza, hanem megvilágítja a templom korba ágyazottságát is, idézi az építtető püspök gondolatait, leveleit, prédikációit, mely a templom építése során dr. Glattfelder Gyula fejében megfogalmazódtak.

A nagy árvíz, a nagy háború és Trianon fájdalma jelentős hatással volt a Dóm és az előtte lévő tér kialakítására. A templom és környezete most is üzen a látogató és e könyvet olvasó számára. Még akkor is, ha az eltelt időszakban a templom belső secco-i gazdagodtak, pl. a kupola, a kereszthajó és a szentély képeivel. A legutóbbi átalakításkor pedig a baldachin a kupola alá került az új főoltár fölé, megnyitva a szem számára a Magyarok Nagyasszonyának mozaik képét a szentély tengelyében.

Ajánlom olvasásra minden érdeklődőnek Horváth tanár úr könyvét. Olyan információkat és összefüggéseket tár fel melyek nem, hogy feledésbe mentek, de az elmúlt társadalmi mozgások
következtében felszínre sem jutottak.

Szeged, 2021. június 14.
Dr. Kiss-Rigó László
püspök