Kiadvány letöltése

Kohári Nándor történelem és földrajz szakos középiskolai tanár, politikatörténeti kutató már hosszabb ideje foglalkozik a Független Kisgazdapárt 1944 és 1950 közötti történetének kérdéseivel. Az ebben a kötetben olvasható három tanulmány is ehhez a történeti problé-makörhöz közelít eltérő módszertannal és forrásadottságokkal.
A kisgazda pártsajtó története teljesen feltárat-lan. Az 1947-ig erős országos laphálózat számos kezdetben hűen tükrözte a magyar társadalom többségének politikai világnézeti hangulatát. Példányszámuk és társadalmi befolyásuk e rövid időszakban meghatározó volt. A szerző ebben a könyvben közölt sajtótörténeti tanulmánya az első olyan munka, mely egy vidéki megye teljes kisgazda sajtójának történetét igyekszik feldolgozni levéltári források bevonásával.
A két további dolgozat egy-egy 1946-os bűntényt ismertet. A szentesi Lakos József városi rendőrkapitány kommunisták általi meggyilkolása és a gyöngyösi ferences pap, Kiss Szaléz és ifjúsági csoportjának szovjetektől elszenvedett vértanúsága egyazon folyamatba illesz-kedik. A megszállt magyar állam és annak vezető kormánypártja a részleges parlamenti és sajtónyilvánosságot leszámítva már 1946-ban sem rendelkezett semmilyen eszközzel, hogy vezető vidéki értelmiségi támogatóinak meggyilkolását megakadályozza vagy megbüntesse.